Kwiecień 20 2014 14:19:24

· Łącznie użytkowników: 34
· Najnowszy użytkownik: elektrosmiec
Referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kłobuck
NewsyZ informacji które pojawiły się na ulotkach w całej Gminie Kłobuck wynika, że zawiązała się grupa inicjatywna i rozpoczęła zbieranie podpisów w sprawie referendum o odwołanie Burmistrza Kłobucka Krzysztofa Nowaka.
Audycja w radio Fiat
NewsySerdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy poświęconej naszej sprawie utworzenia gminy wiejskiej w Kamyku. 14 stycznia 2014r. godz. 21.30 radio Fiat (94,7 FM)
Apel o przestrzeganie prawa
NewsyZ zaniepokojeniem obserwujemy powtarzające się akty chuligańskiego zachowania się części przeciwników referendum,
Nowa strona internetowa
Newsy

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową referendumkamyk.pl

Zebrania z mieszkańcami
Newsy

Inicjatorzy referendum w sprawie przywrócenia Gminy Kamyk zapraszają na spotkania, które odbędą się:
- 8 stycznia 2014r. o godz. 17.00 w Nowej Wsi w remizie OSP,
- 9 stycznia 2014r. o godz. 18.00 w Białej w Zespole Szkół,
- 10 stycznia 2014r. o godz. 17.00 w Kopcu,
- 13 stycznia 2014r. o godz. 17.00 w Kamyku w remizie OSP.

Dołącz do nas
Dołącz do nasJeżeli uważasz, że zostajemy w dali za rozwijającymi się okolicznymi gminami, nie widzisz obiecywanych inwestycji, chcesz zmian na lepsze to zawieś ten plakat jako symboliczną czerwoną kartkę dla obecnej władzy, która przejada środki finansowe zamiast przeznaczać je na inwestycje. Jeżeli nie dotarli do ciebie nasi wolontariusze to plakat można odebrać u sołtysa.
Kalendarz czynności
Kalendarz czynnościKalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego w sprawie podziału Gminy Kłobuck.
Znamy datę referendum

Postanowieniem nr DCZ.880-1/6/2013 z dnia 9 grudnia 2013 r.

Komisarz Wyborczy w Częstochowie wyznaczył datę przeprowadzenia referendum

w sprawie podziału Gminy Kłobuck na niedzielę 19 stycznia 2014 r.

Głosowanie odbędzie się w godzinach od 7.00 do 21.00

Zachęcamy do udziału.

Orzeczenie Sądu Administracyjnego w Gliwicach
NewsyIV SA/Gl 628/13 - Wyrok WSA w Gliwicach
REFERENDUM ODBĘDZIE SIĘ !
Newsy

Kamyk: Referendum w sprawie nowej gminy powinno się odbyć !

Referendum w sprawie odłączenia się Kamyka od Kłobucka musi zostać przeprowadzone – uznał w Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Jeśli wyrok, który zapadł w poniedziałek się uprawomocni, głosowanie musi odbyć się w ciągu 50 dni.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że inicjatorzy przeprowadzenia referendum w Kamyku, spełnili wszystkie ustawowe wymogi, dotyczące m.in. podpisów poparcia pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, a zatem kłobuccy radni powinni podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie podziału gminy.

- Jeśli wyrok się uprawomocni, oznaczało to będzie, że wyrok zastąpi uchwałę o przeprowadzeniu referendum – poinformował Leszek Kiermaszek, prezes WSA w Gliwicach.

Zgodnie z przepisami uprawomocnienie się wyroku nastąpi po 14 dniach od jego publikacji, czyli 28 października. Gdy to nastąpi Komisarz Wyborczy w Częstochowie, będzie miał 50 dni na przeprowadzenie referendum. Co jednak, gdyby kłobucki magistrat zaskarzył wyrok. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym, sprawy czekają miesiącami na rozpoznanie.

Kamyk: Referendum będzie rozpatrywane w pierwszej kolejności

- Nie ma obawy, gdyby wyrok został zaskarżony, NSA rozpozna tę sprawę poza kolejnością – wyjasnia prezes Kiermaszek.

To oznacza, że głosowanie w sprawie secesji Kamyka ma szansę odbyć się jeszcze przed końcem roku.

Utworzeniem nowej gminy oprócz Kamyka zainteresowane są również Biała, Kopiec, Borowianka i Nowa Wieś. Miałyby one tworzyć jednostkę samorządu o powierzchnie 37,44 km kw., a z 3,8 tysiąca mieszkańców.

Przypomnijmy w celu dokonania secesji, zimą zawiązała się grupa inicjatywna, która zaczęła zbierać podpisy pod przeprowadzeniem referendum w tej sprawie.

Aby wniosek był ważny, musiało podpisać się pod nim przynajmniej 1705 osób, czyli 10 procent dorosłych mieszkańców gminy Kłobuck. Inicjatorzy referendum ostatecznie dostarczyli 2051 podpisów poparcia. Kłobuccy radni w maju uchylili się od podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum. Wówczas inicjatorzy secesji skierowali sprawę do sądu.

Aby referendum - jeśli w Kłobucku do niego dojdzie - było ważne, będzie musiało w nim wziąć udział 30 procent wyborców, tj. ponad 5100 osób. Gdy ponad połowa z nich uzna, że Kamyk powinien się odłączyć i utworzyć nową gminę, sprawa trafia do wojewody, który po zaopiniowaniu przekazuje ją do premiera. Jak stanowią przepisy, to szef rządu podejmuje ostateczną decyzję w takiej kwestii, biorąc pd rozwagę względy społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Kamyk był już kiedyś gminą. Miejscowość była do 1954 roku siedzibą gminy. W latach 70. XX wieku Kamyk odzyskał ten status na cztery lata. Urząd Gminy w Kamyku funkcjonował w latach 1973 - 1976. Został jednak zlikwidowany po reformie administracyjnej.

Nowa data posiedzenia WSA w sprawie referendum

Nie masz jeszcze konta?

Nie możesz się zalogować?